VERVIRGIN

Znak zodiaku: ryby
Urodziny: 02-27
Rejestracja: 2020-05-01
I GIVE UP !!! Ból serce rozrywa gdy wiesz że jesteś bezsilna
Punkty59Więcej
Do utrzymania poziomu: 
Ilość potrzebnych punktów: 141
Ostatnia gra

Szarlotka czy jabłecznik ? Ziemniaki czy grule ?

Postanowiłam założyć ten blog troszkę w odpowiedzi na blog Scoobidi (pozdrawiam) o miałkości tematów podejmowanych przez blogowiczów a troszkę z ciekawości jaka Polska jest różnorodna. Rację maja Fulki i No_Sugar (pozdrawiam obie) że wiele osób z powodu hejtu, ostracyzmu i obrzucaniu kalumniami nie podejmuje tutaj dyskusji nie mówiąc już o zakładaniu nowych tematów.
Dlatego chcę poddać pod dyskusję temat neutralny jakim jest kuchnia. A właściwie potrawy i produkty które są wizytówkami Waszego regionu, miasta, miasteczka czy wsi.
Czym możecie pochwalić się mieszkańcy: Warmii i Mazur, Podlasia, Pomorza, Kujaw, Mazowsza, Podkarpacia, Śląska czy Małopolski ?
Wpisujcie oryginalne - regionalne nazwy potraw czy produktów oraz ich krótką charakterystykę.
Mój region to przede wszystkim słynny cebularz ( okrągły placek z cebulą ) nigdzie w Polsce nie spotykany. Piróg biłgorajski ( placek z ziemniaków, twarogu, jajek, śmietany i mięty). Gryczaki ( pierożki z kaszy gryczanej z twarogiem lub ziemniakami). Forszmak ( rodzaj zawiesistego gulaszu z mięsa i warzyw z dodatkiem kwaszonych ogórków) podaje się go z fajerczakiem (okrągły placek pieczony na blasze kuchennej). Barszcz ukraiński -ale to chyba każdy zna 😁
Pozdrawiam !!! 😊