feldmarszal

Rejestracja: 2008-02-04
✌ ✌ — ✌
Punkty41więcej
Następny poziom: 
Ilość potrzebnych punktów: 159
Ostatnia gra

10 kwiecień 2010 rok godz. 08.56

Zapamiętamy tą datę tak jak 70 rocznicę mordu katyńskiego.

Samolot Lecha Kaczyńskiego Tu 154 rozbił się na lotnisku w Smoleńsku. Nikt nie przeżył katastrofy - powiedział gubernator obwodu smoleńskiego- podało rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych. Na pokładzie według polskiego MSZ było 88 osób plus załoga. Zginęło 96 osób. W Polsce ogłoszono tygodniową żałobę narodową. W Rosji do 12 kwietnia. Prezydenckim Tu-154 leciały najważniejsze osoby w państwie

Według MSZ na liście pasażerów uprawnionych do przelotu prezydenckim samolotem TU-154 do Smoleńska znajdowali się:

 

PREZYDENT LECH KACZYŃSKI
Lech Kaczyński (1949 - 2010) był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej od 2005 roku do tragicznej śmierci 10 kwietnia 2010 roku. Pełnił funkcje szefa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka i prezydenta Warszawy. Razem z bratem Jarosławem założył Prawo i Sprawiedliwość


MARIA KACZYŃSKA

Maria Kaczyńska (1943 - 2010) była pierwszą damą RP, żoną Lecha Kaczyńskiego. Laureatka wielu nagród, m.in. tytułu ''Człowieka Otwartego Serca'', ''Specjalnego Super Wiktora 2007'' i ''Bursztynowej Róży''

RYSZARD KACZOROWSKI, ostatni prezydent RP na uchodźstwie

Ryszard Kaczorowski (1919 - 2010) był ostatnim Prezydentem RP na Uchodźstwie. W czasie drugiej wojny światowej żołnierz Armii Polskiej w ZSRR gen. Andersa, walczył m.in. pod Monte Cassino

KRZYSZTOF PUTRA, wicemarszałek Sejmu
Krzysztof Putra (1957 - 2010) był posłem Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałkiem Sejmu. Jeden ze współzałożycieli PiS


KRYSTYNA BOCHENEK, wicemarszałek Senatu


JERZY SZMAJDZIŃSKI, wicemarszałek Sejmu

Jerzy Szmajdziński (1952 - 2010) był posłem Sojuszu Lewicy Demokratycznej nieprzerwanie od 1985 roku, wicemarszałkiem Sejmu tej kadencji, a także ministrem obrony narodowej w rządzie Leszka Millera. Miał być także kandydatem SLD w wyborach prezydenckich

WŁADYSŁAW STASIAK, szef Kancelarii Prezydenta

ALEKSANDER SZCZYGŁO, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

PAWEŁ WYPYCH, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta

STANISŁAW JERZY KOMOROWSKI, podsekretarz stanu w MON

TOMASZ MERTA, , podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury

MACIEJ PŁAŻYŃSKI, szef Stowarzyszenia Wspólnota Polska

MARIUSZ KAZANA, dyr. protokołu dyplomatycznego MSZ

GEN. FRANCISZEK GĄGOR, szef sztabu generalnego WP

MARIUSZ HANDZLIK, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta

ANDRZEJ KREMER, podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych

ANDRZEJ PRZEWOŹNIK, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

PIOTR NUROWSKI, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

JANUSZ KOCHANOWSKI, rzecznik Praw Obywatelskich

SŁAWOMIR SKRZYPEK, prezes NBP

JANUSZ KURTYKA, prezes IPN


JANUSZ KRUPSKI, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Posłowie i senatorowie:

GRZEGORZ DOLNIAK

LESZEK DEPTUŁA

GRAŻYNA GĘSICKA

PRZEMYSŁAW GOSIEWSKI


ZBIGNIEW WASSERMANN

SEBASTIAN KARPINIUK

IZABELA JARUGA-NOWACKA

ALEKSANDRA NATALLI-ŚWIAT

ARKADIUSZ RYBICKI

JOLANTA SZYMANEK-DERESZ

WIESŁAW WODA

EDWARD WOJTAS

JANINA FETLIŃSKA

STANISŁAW ZAJĄC

Przedstawiciele kościołów i wyznań religijnych:

KS. BP GEN. DYWIZJI TADEUSZ PŁOSKI, ordynariusz polowy WP

MIRON CHODAKOWSKI, prawosławny ordynariusz WP


KS. PŁK ADAM PILCH, ewangelickie duszpasterstwo polowe

KS. PPŁK JAN OSIŃSKI, ordynariat polowy WP

KS. ROMAN INDRZEJCZYK, kapelan prezydenta

KS. PRAŁAT BRONISŁAW GOSTOMSKI

KS. JÓZEF JONIEC

KS. ZDZISŁAW KRÓL

KS. ANDRZEJ KWAŚNIK

Przedstawiciele Sił Zbrojnych RP:


GEN. BRONI BRONISŁAW KWIATKOWSKI, dowódca Sił Operacyjnych

GEN. ANDRZEJ BŁASIK, dowódca Sił Powietrznych

GEN. TADEUSZ BUK, dowódca Sił Lądowych

GEN. WOJCIECH POTASIŃSKI, dowódca Sił Specjalnych

WICEADMIRAŁ ANDRZEJ KARWETA , dowódca Marynarki Wojennej

GEN. KAZIMIERZ GILARSKI, dowódca Garnizonu Warszawa

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń

%%GD_PHOTO_ID%7250429%l%x1Z%%

%%GD_PHOTO_ID%7250442%l%x1Z%%


%%GD_PHOTO_ID%7228303%l%x1Z%%

%%GD_PHOTO_ID%7358604%l%x1Z%%

Tak będzie wyglądał sarkofag pary prezydenckiej

%%GD_PHOTO_ID%7358686%l%x1Z%%

Wawel - Kraków -  Polska


- Prezydencki samolot Tu-154 podchodził do lądowania na lotnisku przed Smoleńskiem w gęstej mgle. To zawsze wiąże się z większym skupieniem i uwagą. Mogły zawieść dwie rzeczy: albo nastąpiła awaria techniczna, albo pomylił się człowiek - powiedział doświadczony pilot samolotów pasażerskich Dariusz Sobczyński. Według rosyjskich mediów, samolot Lecha Kaczyńskiego podchodził do lądowania kilkakrotnie.

 • Tu-154 rozbił się w czasie czwartego podejścia do lądowania na lotnisku Siewiernyj koło Smoleńska - poinformowała telewizja Wiesti-24. Do katastrofy doszło w warunkach gęstej mgły - przekazała stacja. Według Wiesti-24, wcześniej pilotowi proponowano lądowanie na lotniskach zastępczych - w Mińsku lub Moskwie.

 • Przyczyną katastrofy mógł być błąd załogi - poinformowała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w strukturach siłowych Centralnego Okręgu Federalnego Rosji. - Prawdopodobną przyczyną katastrofy był błąd załogi w czasie manewru lądowania - przekazał rozmówca agencji.

 • Rządowy TU-154

  Samolot prezydencki Tu-154M, który rozbił się w sobotę koło Smoleńska, miał wylatane 5004 godziny i wykonał 1823 lądowania - poinformował Aleksiej Gusiew, dyrektor zakładów lotniczych Awiakor w Samarze, gdzie w 2009 roku maszyna ta przeszła remont kapitalny.

  Dyrektor zakładów lotniczych Awiakor w Samarze podał także, iż bieżącą obsługę samolotu wykonywała służba techniczna strony polskiej.

Szojgu powiedział, że z analizy trajektorii lotu wynika, że samolot miał bardzo duże odchylenie od kursu, około 150 metrów od pasa startowego. Podkreślił, że strona rosyjska jest w trakcie podejmowania decyzji, czy polscy śledczy będą brali udział w wyjaśnianiu okoliczności wypadku.

  Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapewnił w oświadczeniu przekazanym dziennikarzom, że w przewidzianym konstytucją terminie ogłosi datę wyborów prezydenckich.

  Marszałek Komorowski podkreślił, że ''ciągłość funkcjonowania państwa polskiego jest zapewniona''

  Przypomniał, że zgodnie z art. 131 ustawy zasadniczej "w razie śmierci prezydenta, do czasu wyboru nowego prezydenta w wyborach powszechnych, marszałek Sejmu wykonuje obowiązki głowy państwa".

   

  Podkreślił jednocześnie, że "ciągłość funkcjonowania państwa polskiego jest zapewniona".

   

  Przypomniał, że zgodnie z art. 131 ustawy zasadniczej "w razie śmierci prezydenta, do czasu wyboru nowego prezydenta w wyborach powszechnych, marszałek Sejmu wykonuje obowiązki głowy państwa".

  "Od tej chwili las katyński będzie budził w nas wspomnienia również i dzisiejszej katastrofy.

  Stajemy z pokorą wobec wyroku losu, który w przedziwny sposób powiązał z tym miejscem kolejny dramat naszego narodu" - napisał Komorowski.

  - W obliczu ogromnej narodowej tragedii jesteśmy razem. Nie ma lewicy, nie ma prawicy, nie ma podziałów nie ma różnic. Jesteśmy razem wokół rodzin ofiar katastrofy w Smoleńsku - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Zgodnie z konstytucją objął on funkcję głowy państwa. Poinformował, że zarządził tygodniowa żałobę narodową. W sobotę 10 kwietnia 2010 roku o godz. 20 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wygłosi orędzie telewizyjne do narodu

  - Wicemarszałkowie Sejmu, Senatu, przywódcy partii politycznych. Takiego dramatu współczesny świat nie widział - powiedział premier Donald Tusk. - Dla wielu z nas zginęli przyjaciele i znajomi. Tragedia jest to, co przeżywają najbliżsi, rodziny. Chciałem w imieniu wszystkich Polaków złożyć najszczersze kondolencje rodzinie zmarłego pana prezydenta, jego córce, matce, wnuczce, bratu - dodał.

  Premier zaapelował, żeby wszyscy Polacy uszanowali żałobę narodową, i by ich zachowania były właściwe dla czasu żałoby. - Powinniśmy pamiętać, co nas wszystkich Polaków spotkało - podkreślił. Zapowiedział jednocześnie, że będzie na bieżąco informował Polaków o wszystkich ustaleniach w śledztwie i o pracach zabezpieczających sytuację rodzin ofiar.

  Prezydent USA Barack Obama złożył wyrazy współczucia Polsce z powodu śmierci w katastrofie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W specjalnym oświadczeniu podkreślił jego wybitną rolę w walce Polski o wolność i jako przyjaciela Ameryki.

  "Jesteśmy dziś pogrążeni w wielkim smutku w Ameryce. USA łączą z narodem Polski głębokie i nierozerwalne więzi. Więzi te reprezentuje siła naszego sojuszu, przyjaźni między naszymi narodami i nadzwyczajny przyczynek Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy pomogli ukształtować nasz naród" - czytamy w oświadczeniu.

  - To jest katastrofa na niespotykaną dotychczas skalę. To czarny dzień dla rodzin, dla polskiego narodu - mówił Premier Holandii Jan Peter Balkenende.

  %%GD_PHOTO_ID%7224887%l%x1Z%%
  %%GD_PHOTO_ID%7225037%l%x1Z%%

  17 kwietnia 2010 roku w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie

  odbyła się msza pożegnalna zmarłego w katastrfie lotniczej pod Smoleńskiem

  Aleksandra Szczygły - Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

  %%GD_PHOTO_ID%7399907%l%x1Z%%  Data  ta utkwiła   mnie już w pamięci do końca mojego życia .

  To co zacytowałem za dzisiejszymi wiadomościami napawa tym że spowodują one  wielkie zmiany w naszym kraju jak i we wzajemnych stosunkach z Rosją.

  Prosze tylko bez zlośliwości ta tragedia dotyczy nas Wszystkich .