rabatina1

Rejestracja: 2015-12-07
Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie maja wprawdzie żadnych skrzydeł, ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich
Punkty3 109więcej
Następny poziom: 
Ilość potrzebnych punktów: 0
Ostatnia gra
Bingo

Bingo

Bingo
15 godzin temu

Takie pracowite pszczółki.. szanujmy je:)

„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…“
Karol Darwin
Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe. Błędnie uważa się, że królowe - matki nie posiadają żądła. Używają go jednak tylko do walk z innymi matkami. To dlatego nie żądlą hodujących je pszczelarzy. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa.
Przeciętny zasięg lotu pszczół wynosi 3 km, a maksymalny może wynieść 10 km i więcej. Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu. Podczas jednego „kursu” po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów. Pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność zjada człowiek .Wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat.
Niezwykle ważną rolę odgrywają pszczoły w leśnictwie. Ich praca służy zwiększeniu ilości zdrowych i płodnych nasion potrzebnych do odnowienia lasu, pożywienia dla ptactwa, jak i do zwiększenia urodzaju owoców leśnych (poziomek, borówek, czarnych jagód, jeżyn, malin). Obecnie, w okresie coraz silniejszego rozwoju techniki, pszczoły w atmosferze są najczulszym wskaźnikiem stopnia środowiska naturalnego (podobnie jak raki w wodzie). 
Pszczoła robotnica może wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki od herbaty. Przeciętna szybkość pszczoły to tylko 24 kilometry na godzinę. Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego.
 Na jednej ramce może mieścić się aż 6 500 komórek. Pszczoły budują okrągłe cylindry. Dopiero po ogrzaniu do 40°C wosk zaczyna być płynnym i przybiera najbardziej energetycznie oszczędną formę sześciokąta.
 Królowe pszczoły mogą żyć do 5 lat, składają około 3 000 jaj dziennie Robotnice żyją od 4 do 24 tygodni, pszczoły z końca sierpnia do 6 miesięcy – niektórzy mierzą ilością przelatanych kilometrów; w tym wypadku 850 km jest limitem
Trutnie żyją 4-5 tygodni .Pszczoła poza tzw. kompasem zewnętrznym posiada także wewnętrzny, który pokazuje jak daleko w określonym czasie zawędrowało słońce. Gdy słońce jest za chmurą, za punkt orientacyjny służy kawałek niebieskiego nieba. Pszczoła posiada „zegar czasowy”, który mówi jej o jakiej porze dana roślina „mioduje”.Więcej na www.ratujmy pszczoły. 
Rodzina pszczela składa się w 2/3 z pszczół ulowych (młodych) i w 1/3 z pszczół lotnych. Pszczoła lotna wylatuje 7-15 razy dziennie. Przerwy między lotami wynoszą ok. 5 min. Czas trwania lotu to ok. 25-45 min.
Pszczoła podczas lotu zużywa 2 mg cukru/1 km.