Okey

4 online
Zmierz się z 3 graczami i pierwszy ułóż kafle!
4 online
Zagraj

Jak grać w Okey - zasady gry

Rozgrywka

W grze używa się 106 płytek ponumerowanych od 1 do 13, w 4 kolorach. Wśród nich znajdują się także 2 nieponumerowane płytki specjalne, tzw. fałszywe jokery.
Fałszywy joker przedstawia wizerunek koniczynki. Zastępuje on płytki, które w danej partii pełnią rolę jokerów.
Jokerami w danej partii są płytki o nominale o 1 wyższym od płytki wyłożonej na środek stołu i w tym samym kolorze. W przypadku gdy płytką tą jest 13-ka, jokerem zostaje 1-ka.

Podstawowe wygląd karcianej gry w Okey oraz zasady jokera.

W sytuacji powyżej - jokerem jest czerwona 5. Ta płytka zastępuje każdą inną.

Fałszywy joker (koniczynka) zastępuje zawsze płytkę, która jest w danej partii jokerem i tylko tę płytkę.

W grze uczestniczy zawsze 4 graczy wykonujących swe ruchy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Po rozpoczęciu gry każdy uczestnik dostaje na rękę 14 płytek, z wyjątkiem gracza, który rozpoczyna rozdanie – ten dostaje jedną płytkę dodatkowo i rozpoczyna grę od odrzucenia jednej zbędnej płytki.

Pierwszym etapem jest uporządkowanie płytek w taki sposób, aby wyłonić te płytki, które utworzą meldunki i stwierdzić, które nie będą nam dalej potrzebne.

Układy wygrywające

Celem gry jest ułożenie 14 płytek w kombinacje meldunków tworzące układ wygrywający.
Układami wygrywającymi są:

  • Zestaw 14 płytek, składający się z meldunków, którymi mogą być
    • trzy lub cztery płytki o tej samej wartości, ale w różnych kolorach, i/lub
    • sekwensy co najmniej trzech jednokolorowych płytek.
      1-ka może zostać użyta na początku sekwensu (1,2,3,...) lub na jego końcu (...,12,13,1), ale nie w środku, np. (13,1,2) nie jest poprawnym sekwensem.
  • albo siedem par płytek o tej samej wartości i w tym samym kolorze.

Meldunek, aby został zaliczony, musi składać się z płytek ściśle połączonych ze sobą. Poszczególne meldunki muszą natomiast pozostać rozdzielone. Poza tym sposób organizacji płytek na półkach pozostaje w gestii gracza. Dodatkowo w celu oznaczenia wybranych płytek (na przykład jokera) gracz ma możliwość ich odwrócenia poprzez podwójne kliknięcie.

Przykład posortowanych kostek do gry w Okey. W dowolnym momencie rozgrywki gracz ma możliwość posortowania wszystkich płytek kolorami bądź wartościami, burząc dotychczasowy układ. Służą do tego dwa przyciski po prawej stronie półki z płytkami.

Przykładowe układy wygrywające w grze Okey.

W swojej pierwszej turze rozgrywki każdy gracz powinien sprawdzić czy posiada płytkę taką samą jak płytka wyłożona na środku stołu. Jeżeli tak, to przeciągając ją ze swojego stosu na płytkę na środku odbiera przeciwnikom po jednym punkcie.

Następnie gracze dalej wykonują ruchy w kolejności przeciwnej do ruchu wskazówek zegara.

W czasie swojej tury gracz może wykonać następujące działania:

  • Pobranie – można pobrać zakrytą płytkę ze szczytu stosu na środku stołu. Drugą możliwością jest pobranie płytki odkrytej, odrzuconej wcześniej przez naszego przeciwnika Znajduje się ona po naszej lewej stronie.
  • Odrzucenie – zawsze po pobraniu jednej płytki należy również jedną płytkę odrzucić na stos znajdujący się po prawej stronie. Płytki z tego stosu mogą być pobierane przez gracza, który siedzi po naszej prawej stronie.
  • Zgłoszenie układu wygrywającego – w przypadku, kiedy wszystkie, z wyjątkiem jednej, piętnastej płytki powiązane zostaną w meldunki, możemy zgłosić układ wygrywający. Ostatnia, zbędna płytka powinna być wtedy przesunięta nie do stosu po prawej stronie, lecz położona na odkrytą płytkę środkową leżącą obok stosu zakrytego.

W momencie zgłaszania układu wygrywającego, odrzucana płytka nie może być nierozerwalnym elementem któregoś z meldunków.

W odróżnieniu od innych gier typu remikowego wyłożenie kart (tutaj płytek) możliwe jest jedynie wtedy, gdy gracz wykłada od razu wszystkie swoje karty (płytki). Działanie takie zawsze kończy rozgrywkę.

Punktacja

Na początku gry każdy gracz dostaje punkty. Ich limit jest ustalany przy założeniu stolika.

Minimalny to 5, a maksymalny to 21 punktów.

Po każdej rundzie uczestnikom, którzy jej nie wygrali, przydzielane są punkty karne:

  • Za wygranie przez ułożenie sekwensów i meldunków z płytek o identycznej wartości, przeciwnicy tracą po 2 punkty.
  • Za wygranie przez wyłożenie na środek jako ostatniej płytki jokera, przeciwnicy tracą po 4 punkty.
  • Za wygranie przez skompletowanie 7 par płytek o jednakowej wartości i kolorze, przeciwnicy tracą po 4 punkty.

Wygląd informacji na temat wygranej danego gracza w grze Okey.

W przypadku, kiedy wszystkie płytki ze środka stołu zostaną wykorzystane przez graczy, a żaden z nich nie zgłosi układu wygrywającego, nie są przyznawane żadne punkty karne. Po tym, jak jeden z graczy pociągnie ostatnią płytkę a następnie odrzuci jedną zbędną, kolejny gracz jeszcze może ją pociągnąć i dopiero jego ruch kończy rozdanie, rozpoczynając kolejne.

Gra toczy się do momentu, kiedy któryś gracz osiągnie zero lub mniej punktów. Następuje wtedy podliczenie wyników i dwoje graczy z najmniejszą ilością punktów zostaje uznanych za przegranych, a dwoje z największą ilością za zwycięzców.

W przypadku, kiedy jeden lub dwóch graczy odłączy się od gry w jej trakcie, ich ruchy przejmuje komputer. Płytki są wtedy brane i odkładane losowo.

Ustawienia gry oferują możliwość gry w duecie. Po zaznaczeniu tej opcji, osoba siedząca naprzeciw nas będzie naszym sojusznikiem. Wszystkie punkty ujemne będą jednocześnie przyznawane nam i jemu. To samo dotyczy wygrywania. Wszystkie punkty karne zostaną przydzielone obydwu naszym przeciwnikom w takiej samej ilości.

Przegrywa ta drużyna, która pierwsza osiągnie zero lub mniej punktów.