Remik 500

75 online
Zdobądź pierwszy 500 punktów i melduj zwycięstwo!
75 online
Zagraj

Jak grać w Remika 500 - zasady gry

Remik to gra, która pierwszy raz pojawiła się na początku XX wieku i prawdopodobnie wywodzi się z meksykańskiej gry Conquian, która z kolei wywodzi się od chińskiej gry Khanhoo, czy, idąc nawet dalej, od Mahjonga. Remik ma wiele wariantów, może być rozgrywany kilkoma taliami kart, w zależności od liczby graczy, która jest praktycznie nieograniczona. Mówi się, że to prawie najpopularniejsza gra karciana na świecie, zaraz po pokerze.

Remik 500 to odmiana remika, w którą gra się do 500 punktów. Składa się zwykle z kilku rozdań. Opisana tu gra jest przeznaczona dla 2 graczy. Gra się w nią talią złożoną z 52 kart.

Cel gry

Celem gry jest zdobycie 500 punktów szybciej, niż przeciwnik. Punkty dodatnie zdobywa się, meldując (wykładając) kolejne karty. Punkty ujemne otrzymuje się za karty pozostałe na ręce w momencie, gdy przeciwnik pozbył się wszystkich kart.

Jak zacząć

Na początku gracze otrzymują po 13 kart. Pozostałe karty stają się stosem zakrytym. Pierwsza karta z tego stosu zostaje odwrócona i ułożona obok, stając się stosem odkrytym (stosem kart odrzuconych). Grę rozpoczyna jeden z graczy, ciągnąc kartę ze stosu kart zakrytych lub ze stosu odkrytego.

Rozgrywka

Gra polega na grupowaniu kart w sekwensy lub grupy figur. Sekwens to minimum 3 kolejne karty w danym kolorze, na przykład Q♥, J♥, 10♥ . Grupa natomiast to minimum trzy karty tej samej wartości, np. 2♥, 2♣, 2♠.

Każdy ruch składa się z dwóch lub trzech części:

  • pobranie karty ze stosu kart zakrytych lub pobranie karty/kart ze stosu kart odrzuconych,
  • meldowanie lub dokładanie kart (opcjonalnie),
  • odłożenie jednej karty na stos kart odrzuconych.

Przy pobieraniu kart ze stosu kart odrzuconych możliwe jest nie tylko wzięcie pierwszej karty, ale również wzięcie większej części kart, a nawet całego stosu. Jeśli bierzemy tylko jedną kartę z tego stosu, nie możemy jej wyrzucić na stos kart odrzuconych w tej samej turze. Jeśli bierzemy więcej niż jedną kartę, ostatniej z nich musimy użyć natychmiast (jest ona automatycznie wysunięta).

W remiku gracze tworzą wspólne sekwensy i grupy. Innymi słowy, gracze mogą dokładać karty do meldunków przeciwnika.

Punktacja

W grze występują punkty dodatnie i ujemne.

Punkty dodatnie zdobywa się za karty wyłożone na stół, zgodnie z poniższymi wartościami:

  • As: 15 lub 1 punkt (15, jeśli występuje na przykład w układzie A♥, K♥, D♥ lub A♥, A♣, A♠, a 1, jeśli występuje na przykład w układzie 3♥, 2♥, A♥),
  • Król, Dama, Walet, Dziesiątka: 10 punktów,
  • Karty od Dziewiątki do Dwójki: liczba punktów zgodna z nominałem karty.

Punkty ujemne naliczane są za karty pozostałe na ręce w momencie, gdy przeciwnik zakończył rozdanie, pozbywając się ostatniej karty.

Zakończenie gry

Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy zdobędzie 500 punktów. Jeśli po danym rozdaniu obaj gracze osiągnęli cel gry (500 punktów), zwycięża ten, który ma więcej punktów.