Hold'em Live Pro

841 online
Wysokie wygrane w zasięgu ręki! Wejdź do gry!
841 online
Zagraj

Jak grać w Texas Hold'em - zasady gry

Stworzenie podstawowej bazy rąk do otwarć jest kluczowe dla każdego pokerzysty. Solidny plan przed flopem sprawia, że granie w późniejszych fazach jest dużo prostsze i bardziej klarowne. Jak się do tego zabrać, jakie czynniki wziąć pod uwagę, a przede wszystkim – z jakimi rękami grać?

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę jest nasza pozycja przy stole. Zasada jest bardzo prosta – wczesne pozycje są słabe, środkowe umiarkowane, natomiast późne pozycje, zwłaszcza button, bardzo silne. Mała i duża w ciemno są zaliczane do wczesnych pozycji. Ogólnie rzecz biorąc chcemy otwierać około 15-20% rąk. Biorąc pod uwagę pozycję musimy ten zakres zweryfikować, dlatego wczesne pozycji powinny otwierać z około 10% kart, natomiast dealer może tę liczbę zwiększyć aż do 40%. Jeśli mamy jakieś dodatkowe informacje na temat innych graczy przy stole to możemy te wartości zmodyfikować, jednak warto trzymać się planu i nie dać się ponieść fantazji, tylko dlatego, że inny gracz przebija jak szalony.

Poniżej znajdziesz trzy tabele, które pokazują bazy otwarć dla każdej pozycji, ale mogą się nieznacznie różnić w zależności od stylu gry. Niektóre ręce jak suited connectors czy niskie broadwaye stają się stostunkowo skomplikowane do rozegrania po flopie i jeśli nie czujesz się na siłach, żeby podjąć wyzwanie, możesz je odpuścić.

early position early position

middle position middle position

cutoff cutoff

button button

small blind small blind

Co tak właściwie znaczy “otwierać”? W skrócie – jeśli nikt przed nami nie podbił, to my podbijamy. Odpowiednia ilość to 3 duże w ciemno, dodając jedną dużą za każdej limpera przed nami. Powinieneś unikać limpingu, jest to bardzo słabe i pasywne zagranie. Jeśli twoja ręka jest wystarczająco dobra, żeby z nią grać – podbij. Agresja i inicjatywa są bardzo cenne w pokerze.

Co jeśli ktoś już podbił?

Mamy trzy możliwości:

  1. 3 bet – czyli przebicie. Powinniśmy przebijać z wyjątkowo silnymi rękami (99+, AK, AJs), zarówno dla dodatkowej wartości, jak i żeby zmusić słabsze ręce do spasowania, które mogą stać się silniejsze po flopie.
  2. Sprawdzenie – sprawdzenie podbicia z niektórymi słabszymi rękami jak AQo, AJo czy niskie pary jest w zupełności poprawne. Jednak niektóre niskie pary (poniżej 99) mogą przysporzyć problemów, bo nie przedstawiają zbyt wielkiej wartości. W tym przypadku staraj się trafić seta na flopie i wyciągnać jak najwięcej żetonów od przeciwnika, jeśli tak się nie stanie powinieneś spasować do kolejnego podbicia przeciwnika.
  3. Pas – wszystkie inne karty powinieneś spasować. Nie przestawiają zbyt dużej wartości i w efekcie będą cię kosztować jeszcze więcej żetonów – na przykład A3s.

Co jeśli ktoś przebije mnie?

Radziłbym 4bet (przebicie przebicia) z wyjątkowo silnymi rękami (AA, KK, AK), sprawdzenie z innymi (QQ, JJ, AQs) i spasowanie całej reszty. Jeśli ktoś przejawia tak wiele agresji, powinieneś to respektować. Jeżeli przebicie przeciwnika to all-in, sprawdź z AA, KK i AK. Inne ręce są często zdominowane i stracisz mnóstwo żetonów.

Obrona dużej w ciemno

Grając jako duża w ciemno nie raz zdarzy ci się podbicie ze strony buttona lub małej w ciemno, którym będą próbowali zmusić cię do spasowania i ukraść twoje żetony. Możesz się przed tym bronić, sprawdzając lub przebijając z większym zakresem rąk niż normalnie. Pamiętaj, że włożyłeś już trochę żetonów do puli, więc możesz z czystym sumieniem trochę rozszerzyć repertuar rąk.