Wreszcie piątek, można usiąść przed kominkiem z gorącym kakao w ręku i dobrą książką. Ja wybrałem poradnik agrotechnika - stąd słów kilka o rzepaku.
Jaki jest rzepak ? Każdy widzi ale najczęściej latem. Kojarzymy -chyba większość - żółte , połacie, niczym dywany w żółtym kolorze, pokrywające nasze pola - szczególnie piękne z okna samolotu.
Jesienią , zimą niewielu interesuje się tą rośliną - a szkoda.
Rzepak to popularna roślina uprawiana u nas w kraju. Ważna dla gospodarki jak i dla pszczółek.
Szczególnie jesieniom musimy się nim troskliwie zająć.
Dla katedry poznańskiej najważniejszy akcent należy położyć na walkę z chwastami. Nie mogę wymieniać środków chemicznych z nazwy ale dobry herbicyd to połowa sukcesu.
Kolejny krok to dokarmianie naszego rzepaku - oczywiście dokarmiamy go nawozami,
dokarmiamy dolistnie, co ważne należy przestrzegać terminów . Nawożenie dokonane musi być w odpowiedniej fazie rozwoju rośliny - najczęściej raz w fazie 4-8 liści rzepaku.
Jesienią ważne dla rozwoju są pierwiastki : bor oraz mangan.Rzepak potrzebuje też sporo wapnia,. Natomiast uważać trzeba na dostarczony azot - w skrócie za mało źle - za dużo też źle :(
Ostatnia kwestia to ochrona przed szkodnikami. Różne larwy i stworzenia żyjące w ziemi też przygotowują się do zimy, gromadzą zapasy aby przetrwać, aby nie odbywało się to kosztem naszego rzepaku należy je zwyczajnie zwalczać. Zwalcza się je prawidłową uprawą gleby oraz opryskiem doglebowym wymieszanym z glebą jeszcze przed wysiewem nasion
Dziękując za uwagę apeluję - dbajmy o nasze złoto ! nasz rzepak