lzy_ksiezyca

Rejestracja: 2006-02-15
Tylko Ci, dla których jesteś ważny, słyszą Cię nawet wtedy, gdy nic nie mówisz.❤️❤️
Punkty22więcej
Do utrzymania poziomu: 
Ilość potrzebnych punktów: 178
Ostatnia gra
Yatzy

Yatzy

Yatzy
6 dni temu

ŁZY MATKI.....

Szedł chłopak leśną drożyną
A plecak ramiona mu przygniatał
Chciał spotkać się bardzo z dziewczyną
I nieraz nad losem swym płakał. Powracał on w strony rodzinne
Tak wiele już był na obczyźnie
Chciał zacząć w swym kraju życie inne
Dlatego szedł raźno ku Ojczyźnie ! Nie smuć się żołnierzu młody
Niedługo już znajdziesz się w kraju
Po bitwie wszak czas jest na gody
Zwłaszcza gdy wraca się w maju ! Szedł żołnierz leśną drożyną
I nagle huk rozległ się obok
Nie spotka się już z tą dziewczyną
Nie będzie dziewczyna z tobą ! A matki serce gdzieś daleko
Pękło, rozpadło się na dwoje
Pobiegła by spotkać go nad rzeką...
I padła:"Co z tobą dziecię moje?"... Marianna Pilas.


W Polsce Dzień Czekolady jest obchodzony 12...

W Polsce Dzień Czekolady jest obchodzony 12 kwietnia, natomiast na świecie 7 lipca. Jaka jest historia tego słodycza? Kto i po co ustanowił takie święto?

Dlaczego ustanowiono Światowy Dzień Czekolady?

Jest jeden dzień w roku, kiedy można jeść czekoladę w większych ilościach niż zazwyczaj, a jest to Światowy Dzień Czekolady. Jak już wspomniałam, przypada on na 7 lipca. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ uważa się, że to właśnie tego dnia miesiąca w 1550 roku czekolada przybyła po raz pierwszy do Europy.

Wcześniej kakao był zupełnie nieznane Europejczykom, mimo tego że ziaren kakaowca używali już Aztecy, traktowali je jako walutę. Francuscy członkowie rodziny królewskiej byli wręcz zakochani w gorącej czekoladzie.

Za to w Londynie już w 1657 został otwarty pierwszy dom z czekoladą. Kolejno Europejczycy tworzyli nowe sposoby produkcji smakołyku, a nowoczesne technologie produkcji pozwoliły na to, aby produkty były dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla bogatych. No i bardzo dobrze, bo współcześnie udowodniono, że czekolada ma właściwości medyczne i wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i nastrój.

Jaka jest historia czekolady?

Wiele osób kojarzy początki czekolady z czasami Azteków, ale wszystko zaczęło się znacznie wcześniej, bo już około 3500 lat przed naszą erą około 3500 km od Mexico City. Ślady teobrominy i kofeiny – substancji znajdujących się w ziarnach kakaowca – odnaleziono na ścianach naczyń wykopaliska w stanowisku archeologicznym – Santa Ana (La Florida), znajdującym się na północ od miejscowości Palanda w dzisiejszym Ekwadorze, centrum kultury Mayo-Chinchipe. Odmiany kakao pite i jedzone tam przez przedstawicieli tamtejszej kultury było bardzo aromatyczne, czuć było w nich chociażby nutę kwiatów czy owoców.

Więcej natomiast wiemy o tradycjach Majów, którzy mieszali prażone i zmielone ziarna z mąką kukurydzianą doprawiali napój przyprawą chili, przelewali z jednego naczynia do drugiego, tworząc tym samym charakterystyczną pianę. Aztekowie również bardzo wysoko cenili ziarna kakaowca, w XV wieku używali ich jako waluty.

Co ciekawe, czekolada była stosowana nie tylko jako napój orzeźwiający lub afrodyzjak, ale również jako święty napój mający wzmocnić wojowników przed walką z wrogiem. Nie ma jednej wersji historii tego jak zawędrowała ona do Europy, ale jest jedna szczególna – związana z osobą Hernána Cortésa. Konkwistadora uważa się za zdobywcę Meksyku. Rzekomo poszukując azteckiego złota mężczyzna otrzymał od tubylców czarkę czekolady, którą przywiózł do Hiszpanii w 1528 roku. Była ona jednak zbyt gorzka w smaku, dlatego podawano ją z cukrem i miodem w formie pitnej.

Ciekawostki na temat czekolady

• W Mezoameryce w czasach Majów oraz Azteków ziarna kakao były używane jako waluta wymienna;

• W połowie XVI wieku jedno ziarno kakao można było wymienić na pięć papryczek chili, natomiast za trzy ziarna można było zakupić jedną sztukę awokado;

• W 1847 roku w fabryce Fry&Sons powstała pierwsza współczesna tabliczka czekolady z cukru i masła kakaowego;

• W 1875 r. dzięki współpracy Daniela Petera i Henry’ego Nestle’a została stworzona pierwsza tabliczka mlecznej czekolady;

• Xococalit (gorzka woda) – tak brzmiała nazwa czekolady do picia używana przez Majów.

Za: Światowy Dzień Czekolady - historia, fakty i ciekawostki - Magazyn Koncept